BÁRA DVOŘÁKOVÁ
Interpretace místního dědictví
Udržitelná komunikace, vzdělávání
  • DOMU
  • O MNĚ
  • O INTERPRETACI
  • NABÍZÍM
  • UKÁZKY
  • REFERENCE
  • AKTUALITY
  • KONTAKT
  • BLOG

Zapomenutá pěšina ožívá

8 May, 2020, No comments
Další krásný projekt je dokončen! Na jeho počátku byla...téměř zapomenutá pěšina. Od Brna co by kamenem dohodil. A přesto si na ní někdy připadáte jako v divočině. Nechtěli jsme návštěvníky zahltit informacemi, ani krajinu panely. Ale přišlo nám důležité vyprávět příběh o pestrém a zdravém lese. A o práci generací místních osvícených lesníků.Vyražte, je tam krásně! www.pesinakarlamoravka.cz

Chystá se interpretační plán k expozici Alfonse Muchy v Ivančicích

16 Jan, 2020, No comments
Od svých jedenácti let se živil sám. Na pecen chleba maloval křídou krajíčky, aby mu zbylo i na další dny. Otec z něj chtěl mít úředníka nebo faráře, hlavně ne malíře. Ze studií ho vyloučili, protože pořád „čmáral“. Z práce musel odejít – místo zapisování soudních procesů obžalované raději maloval. Na výtvarné akademii mu poradili, ať si najde lepší uplatnění. Malířů je prý mnoho, ale práce málo... Chystá se interpretace fascinujícího příběhu kluka z Ivančic, který nikdy neměl na růžích ustláno. Ale dokázal jít za svým talentem, sny a láskou. V roce 2020 oslavíme 160. výročí narození geniálního malíře a designéra Alfonse Muchy. Splatíme mu konečně dluh? Začíná vznikat interpretační plán na kterém pracuji společně s kolegou Láďou Ptáčkem ze Sdružení pro interpretaci mśtního dědictví ČR.


.

KRAJINA POSEDLÁ PANELY

16 Jan, 2020, No comments
Nezáleží na tom, jakou cestou se vydáte. Nakonec vždycky dojdete...k panelu. Jsou na každém kroku. Některé zajímavé nebo užitečné. Jiné překvapující a odhalující. Ale také takové, které už nemají smysl. Nebo ho nikdy neměli. Na konferenci Travelevolution představím bizarní informační a naučné panely, se kterými se naši návštěvníci na svých cestách setkávají. Nesmyslné panelobraní, nepochopitelné texty, panely za mřížemi a spousta dalších "špeků". A nebojte se - na závěr dostanete konkrétní tipy, jak to udělat, abyste se ve sbírce interpretačních "fucked-upů" sami nikdy neoctli.

Prezentaci najdete zde.

Jak na panely, které neminete? Stručný manuál si můžete stáhnout zde.

Zájemcům o téma doporučuji publikaci  Naučné stezky: zpracování a hodnocení nepřímých interpretačních programů, kterou vydala Masarykova univerzita. 

O (NE)SNESITELNÉ LEHKOSTI INTERPRETAČNÍHO PSANÍ

3 Sep, 2019, No comments
V květnu jsem zažila jeden z nejintenzivnějších, nejužitečnějších a nejlepších kurzů svého života. Díky velkému úsilí Michala Medka, Ládi Ptáčka a Blaženy Huškové jsme (poprvé v českém jazyce) měli možnost absolvovat Kurz interpretačního psaní (Certified Interpretive Writer).

Pár poznatků z kurzu:

  • Slova jsou mocná. Tak jenom najít to pravý slovo,  Pravý slovo v pravej čas...
  • Není vůbec těžké napsat dlouhý, nudný a odborný text. Ale zaujmout je umění. Zvlášť ve 3 ráno. Zvlášť když to přeženete se zabíječem pasivu (copyright Michal Skalka). Nebo když si ho naopak nedáte vůbec.
  • Hledání dobrého a silného sdělení je někdy asi jako hledání smyslu života.
  • Kaprálův mlýn je místo s velkým M. Příběh rodiny Kaprálových bych mohla slyšet tisíckrát a vždy si v něm najdu něco nového.
  • Když mám radost, že jsem napsala fakt dobrý text, dám ho někomu přečíst. Pak to přepíšu. A znova. A ještě parkrát - a mám dobrý text!
  • Zkrátit text není vůbec nejnoduché. Slovy klasika: "Promiň mi ten dlouhý dopis, ale neměl jsem čas napsat krátký." (Blaise Pascal)
  •  Co mi při psaní pomáhá? Čokoláda, čtení, naslouchání lidem, kafe, zmrzlina, otevřené oči, cestování...
  • Oproti tomu - objevila jsem tam Knihu. Jsou Mistři, který umí vyprávět silný příběh i úplně beze slov. Nevěříte? A!
  • Blackout někdy může být "darem z nebes". Ta chvíle, kdy všichni vypnou notebooky, přestanou psát a začnou...zpívat.

Pokud by vás lákalo zažít něco podobného, tak brzy bude příležitost na Slovenku: Sila slov - kurz interpretačného písania.



5 (TAKŘKA SMRTELNÝCH) INTERPRETAČNÍCH HŘÍCHŮ

20 Aug, 2019, No comments

Po prázdninových cestách mi to nedá… Objekt v krajině by měl vzbuzovat zájem o ten kousek země, na kterém stojím. Probudit lásku k němu, chuť dozvědět se více, nebo ho i chránit… V naší přepanelované krajině je tenhle pocit vzácností. Často nás smršť složitých pouček a informací naopak ruší. Zabíjí genius loci místa. A je smutno z představy, kolik času, energie a peněz se do nich investovalo. Těžko se pak hraje hra na poutníka s lehkým srdcem… Sepsala jsem pro nás všechny, kteří píšeme (nejen) interpretační texty. Ať se můžeme zdokonalovat. Protože – jak řekl Terry Pratchett - svět není dokonalý, ale pořád se ještě otáčí.

1. NEPOSTAVÍŠ ceduli na nesmyslné místo

Představte si to – jdete po krásné cestě v lázeňských lesích. Kolem ní se úhledně vine opravdu, ale opravdu dlouhá řada panelů. Samotný jejich počet funguje takřka bezchybně – naprosto vás odradí věnovat jim pozornost. Bližší pohled však dodává té „interpretační hrůze“ nový rozměr. Panely se vůbec netýkají lesů. Toho, kde jste a čím je místo jedinečné. Představují vám bizarní směs institucí. Dozvíte se tak velmi detailní informace o škole ve Žluticích (pozn. v tuto chvíli vzdálené asi 35 km od vás). Musí to být prima škola. Je tam třeba nadstandardně velká tělocvična. Nebo kvalitní kotec pro psa v areálu školy. A pozor - je vhodná pro chlapce i dívky! O místním lese se sice nedozvíte vůbec nic, ale zase je to všechno pěkně přeložené do 4 jazyků. Můžete si tak procvičit třeba to, jak se řekne kotec v různých světových jazycích. Nulovou relevantnost pro běžného návštěvníka lesů si asi umíte představit… Přichází chuť ztratit se do divočiny. Pryč z dosahu všech kotců a panelů.

2. NEOTOČÍŠ encyklopedii nastojato

U téhle cedule jsem představila takové to: „Pepíčku, k tabuli a vyjmenuj mi alespoň 11 funkcí lesa. Ale pozor, musíme je vnímat integrálně!“. Naprosto obecné školské poučky… Encyklopedie nastojato. Kostrbaté informace bez vazby na konkrétní místo. Tohle platí o každém lese. Ale co se stalo mezi stromy, které mě teď chladí? Kdo se o ně stará? Čí ruce vysadily tu starou lípu o rybníka? Pro koho les představuje oázu dnes? To se nikdy nedozvím. Ale zase je moc fajn, že les vyrovnává opticky rušící zásahy do krajiny. Budu si to pamatovat. A taky až budu potřebovat klidný a přírodu šetřící způsob psychického a fyzického zotavení, tak se sem vrátím. Kdyby mi jen oči pro pláč zbyly, já se sem vrátím.


3. NEZABIJEŠ pozornost návštěvníka nudným nadpisem

Miluji vymýšlení zajímavých nadpisů. Někdy až moc. To vám potvrdí řada mých kolegů, kteří o kvalitách některých z nich nejsou přesvědčeni. I když já nepochybuji o jejich kreativitě až genialitě :-). Ale což o to, (sebe)reflexe se vždycky hodí. A my máme pouhé 3 sekundy na to návštěvníka zaujmout. Je to tedy boj (o pozornost). Nadpisy jako Česnek – ČÍNA nebo VysoČINA?, Půda nebo život? nebo Chyť mne, když to dokážeš, se mi líbí. Možná ne všem, ale jedno je jisté… Počítám, že u tabule s nadpisem Cordierit – biotický magmatit – anatexit – se nezastaví nikdo (případná výjimka potvrzuje pravidlo, nebo je to autor případně jiný geolog, ale ten všechno stejně dávno ví). Klidně se vsadím a půjdu to počítat, Aspoň si sáhnu na ten cordierit. A vymyslím zase nějaký nadpis, který ten nebohý kámen trochu „zlidští“. I kameny totiž mohou mít příběhy, které nás chytí za srdce.

Foto: Jitka Fialová


4.NEZAHLTÍŠ běžného smrtelníka

Moje kolegyně Blažena Hušková pronesla krásnou myšlenku, že „ryby se chytají na to, co chutná rybám a ne rybářům“. Tahle cedule je ukázkou, jak dělat stezku o lese ne pro lidi, ale pro lesníky. Hemží se to v ní termíny jako diferencovaný probírkový porost, maloplošné holosečné prvky a decenium. Lesník to ví, normální člověk nepochopí. My se chystáme na konec naučné stezky u Brna dát lavičku s citátem současného polesného, který s lesem žije už 15 let. „Naším příspěvkem budoucím generacím je pokorně sledovat přírodu jako nejvyšší bytost a brát jen tolik, aby se i naše děti mohly těšit z toho co my.“ Za mě lepší než všechny diverzity, diferenciace a decenia dohromady. Návštěvník hledá krásu, inspiraci, odhalení, propojení se svým životem… A ruku na srdce - co mu nabízíme my?


5. NEPONECHÁŠ vše svému osudu

Když se mi narodí dítě, měla bych se o něj starat. Když vypustím do světa naučnou stezku nebo jinou formu interpretace, platí to také. Pohled na zničené a neudržované cedule je smutný. Skončila udržitelnost, loga EU (či jiná) vybledla – a děj se vůle boží? . Když interpretaci dobře promyslíte, naplánujete, vymyslíte, testujete, zkrátka dáte si s ní práci - máte velkou motivaci se o ní také starat.

A malá nevyžádaná rada na závěr - když absolvujete kurz interpretačního psaní (https://dobrainterpretace.cz/nabidka-sluzeb), už nikdy nebudete psát jako dřív :-) Já jsem absolvovala květnový Certified Interpretive Writer vedený Láďou Ptáčkem, Blážou Huškovou a Michalem Medkem. Od té doby cítím nesnesitelnou lehkost psaní :-)



Go from Brno!

23 Apr, 2019, No comments
Pro destinaci Go from Brno! jsem vytvořila hru Korálky komorné Elišky. Krásnou vizuální tvář vtiskla hře Jana K. Kudrnová. Hravou cestu za pokladem jsem testovala na svých dětech a dětech přátelů a výlet jsme si moc užili. Vyrazíte také? Auto můžete nechat doma, do Nedvědice se dá jet krásně vlakem.


Květnová úroda školení v oboru interpretace

12 Apr, 2019, No comments
Na květen chystám ve spolupráci s Travelbakers dva semináře. Osvědčený a praktický Úvod do interpretace, který často mění účastníkům pohled na jejich práci. S přihlašováním neváhejte dlouho, listopadový seminář v Brně byl rychle zaplněn. Na něj je možné navázat seminářem zaměřeným na interpretační plánování. Oba semináře proběhnou v krásných prostorách Sdružení TEREZA v Praze na starém městě, 20. a 21. května.
Zajímá vás intepretační psaní? Chcete psát texty, které osloví návštěvníky? Kolegové Michal Medek, Láďa Ptáček a Blažena Hušková chystají Kurz interpretačního psaní, který proběhne v květnu na Kaprálově mlýně.


Příroda pod střechou? ... aneb když se (ne)chce ven

10 Apr, 2019, No comments
Jak jedna aztécká socha změnila přístup k rodinám po celé Británii? Kde se dají objevovat zázraky přírody pod střechou? Mám radost, ze jsem mohla přispět trochou do mlýna skvělému projektu .jdeteven.cz!
Tipy na 10 míst, kde je radost objevovat s dětmi, najdete zde


Kde se inspirovat?

3 Apr, 2019, No comments
Na webu Sdružení pro interpretaci místního dědictví (SIMID)  najdete metodické materiály, ukázky a také příklady dobré praxe. Který z nich vás inspiruje? Já jsem přispěla 3 příspěvky. Všechny se týkají míst, která mě hodně oslovila. Katedrála v Gloucesteru je krásnou inspirací, jak interpretovat historické budovy. Being Brunel pro mě představuje expozici, která nás inspiruje tím, jak předat návštěvníkům příběh historické osobnosti. A krkonošská Stezka v Korunách? To je hlavně radost. že dobrá interpretace vzniká i u nás!

Read more »

My cup of tea aneb jak se dělá interpretace ve Velké Británii

18 Dec, 2018, No comments

Díky projektu mobilit podpořeným v rámci programu Erasmus+ jsem se v říjnu vydala na stáž do Velké Británie. Inspirovala mě tam spousta skvělých expozic. Na všech jsem si uvědomovala, jaké znaky má kvalitní interpretace.Ty opravdu dobré expozice nezahlcují detaily, ale mají silné sdělení. Nepředkládají vám pravdy, ale vyprovokují zájem. Zapojují emoce a všechny smysly (víte třeba, jak byl cítit viktoriánský záchod na lodi?). Jsou autentické, využívají lidské příběhy (jak se pracovalo na Clifton bridge hlavnímu inženýrovi, který se bál výšek?). Je v nich místo i pro vaše příběhy. I u témat, která se nám mohou vzdát vzdálená, najdete vždycky přesah do života. Podíváte se díky nim na věci z jiného úhlu pohledu (nikdy mě třeba nepadlo, jak zněl konec 1. světové války). V muzeích se cítíte opravdu vítáni. Nezakazují, ale děkují a vysvětlují. A přesvědčují vás o svém významu. Všude. Třeba i na záchodě. Tyhle a další ingredience dávají do kupy skvělý celek.

Malou fotoinspiraci naleznete zde.


Expozice: "Being Brunel" v SS Great Britain

Zdroj: Brunel's SS Great Britain




Created with Mozello - the world's easiest to use website builder.